Tjejjouren Väst logga
 

Om oss!

Tjejjouren Väst är en ideell feministisk förening som grundades år 2010. Föreningens huvudverksamhet är nätbaserat stöd med jour via chatt, mail och mobilapp. Stödverksamheten finns för alla som identifierar sig som tjej. Föreningen är aktiv i västra Sverige.

Chatten är öppen varje torsdag och söndag klockan 20 till 22. Under jul- och sommarlov har vi utökade öppettider. De som söker stöd hos Tjejjouren Väst är helt anonyma. Tjejjouren Västs volontärer stöttar, stärker, synliggör strategier och vid behov slussar vidare till andra verksamheter. Tjejjouren Väst utgår alltid från barnets eller den ungas perspektiv.
Vanlig utsatthet som vi möter är olika former av våld och psykisk ohälsa.


Föreningens syfte är att erbjuda ett förutsättningslöst stöd där den stödsökande har möjlighet att vara anonym och sätta ord på sina upplevelser på sina egna villkor. Föreningen jobbar också för att uppmärksamma och förbättra situationen för barn och unga, genom opinionsbildning, informationsspridning och kommunsamverkan.  

Idag har Tjejjouren Väst närmare 2000 chattsamtal per år, 13 samverkanskommuner, 45 aktiva volontärer och fyra heltidsanställda. Verksamheten finansieras till störst del av Folkhälsokommittén Västra Götalandsregionen, statsbidrag via Socialstyrelsen och föreningens samverkanskommuner.

 omoss

Anställda

Jeanette

Jeanette

Verksamhetsutvecklare & Föreläsare
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
mikaela

Mikaela

Verksamhetsansvarig
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Gabriella

Gabriella

Kommunikatör & Föreläsare
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Josephine

Josephine

Voluntärsamordnare
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Styrelsen

Tjejjouren Västs styrelse är föreningens högsta beslutande organ. Styrelsens främsta uppgift är att leda och samordna föreningens arbete. 2017 består styrelsen av sex ledamöter.

Vill du komma i kontakt med styrelsen? Maila oss gärna på: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.